Mes naudojame slapukus ('cookies'). Naršydami jus sutinkate su slapukų naudojimu.

Sutinku su naudojimu Sužinoti daugiau
Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija

Ką būtina žinoti perkant kelionę iš užsienio organizatoriaus?

 

Viešojoje erdvėje vis dažniau pasirodo Lietuvoje neįsteigtų Europos Sąjungos kelionių organizatorių pasiūlymų įsigyti kelionių paketus. Dažnai kaina bei siūlomomis kryptimis konkurencingais pasiūlymais besinaudojantys turistai klausia, kaip ir kokiu būdu turėtų būti ginamos jų teisės, į kurios šalies institucijas reikia kreiptis. Praktikoje kyla daug neaiškumų dėl kitų šalių kelionių organizatorių suformuotų paketų pardavimo. Pristatome pagrindines turistų teises bei pažeistų teisių gynimo būdus ir galimybes, kai įsigyjami ne Lietuvoje, o kitose Europos Sąjungos šalyse registruotų kelionių organizatorių produktai.

Nacionaliniai teisės aktai nedraudžia Lietuvoje pardavinėti kitų ES šalių kelionių organizatorių kelionės paketų, kurie vykdomi ne iš Lietuvos, pavyzdžiui, kelionė į Egiptą iš Rygos. Tokios kelionės gali būti įsigyjamos internetu arba per kelionių organizatorių tarpininkus – kelionių pardavimo agentus. Tuo atveju, jei kelionė įsigyjama internetu, tarp turisto ir kelionių organizatoriaus susiklosto tiesioginiai turizmo paslaugų teikimo santykiai ir taikoma tos šalies teisė, kurioje įsisteigęs kelionių organizatorius. Pavyzdžiui, nurodyta forma įsigijus kelionę ir ES registruoto kelionių organizatoriaus, bet kokios pretenzijos, taip pat žalos atlyginimo klausimai bus spendžiami pagal tos šalies teisę.

Visiškai kita tvarka galioja turizmo paslaugų teikimo teisiniams santykiams, kurie susiklosto tarp turisto ir ES registruoto kelionių organizatoriaus, atstovaujamo Lietuvoje registruoto kelionių pardavimo agento. Pažymėtina, kad šiuo atveju galioja priešinga taisyklė, nustatanti, kad asmuo, kuris veikia kaip kelionių organizatoriaus, neturinčio verslo vietos Lietuvos Respublikoje, tarpininkas, turisto atžvilgiu taip pat laikomas kelionių organizatoriumi. Praktikoje ši nuostata suprantama kaip palengvinimas turistui pažeistas teises ginti ne užsienyje, o Lietuvoje. Kitaip tariant, turistui likus nepatenkintam suteiktos paslaugos kokybe ar turint kitų pretenzijų kelionių organizatoriui, pretenzijų gavėjas ir atsakomybės subjektas dėl netinkamai suteiktos paslaugos bus Lietuvoje registruotas kelionių pardavimo agentas, pardavęs užsienio kelionių organizatoriaus kelionės paketą. Tokiu būdu, įsigijus Vokietijos kelionių organizatoriaus kelionę iš Lietuvos kelionių pardavimo agento, pretenzijas dėl paslaugų kokybės galima reikšti kelionę pardavusiam Lietuvos kelionių pardavimo agentui, nepriklausomai nuo to, kad faktiškas paslaugas teikė užsienio organizatorius. Tarp šalių kilus teisminiam ginčui, pastarieji bus sprendžiami pagal Lietuvos teisę. Turistui įrodžius patirtą turtinę ir (ar) neturtinę žalą ir teismui ją priteisus, išieškojimas taip pat vyktų ne iš užsienio kelionių organizatoriaus, o iš Lietuvos kelionių pardavimo agento. Dėl to vartotojams gerokai lengviau ginti savo pažeistas teises ir interesus.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad nors Lietuvos kelionių pardavimo agentui parduodant ES įsteigto kelionių organizatoriaus kelionės paketą, agentas turisto atžvilgiu yra laikomas kelionių organizatoriumi, tačiau šis statusas neįpareigoja agento įgyti ir kelionių prievolių įvykdymo užtikrinimo draudimą. Todėl įsigijus kelionę ir paaiškėjus, kad ES kelionių organizatorius tapo nemokus ir nebegali vykdyti prisiimtų įsipareigojimų, reikalavimai dėl sumų už nesuteiktas turizmo paslaugas visgi turėtų būti reiškiami ne pagal Lietuvos teisę, o užsienio valstybės įgaliotai institucijai, pavyzdžiui, garantiniam fondui. Prieš įsigydami nurodyto tipo kelionę, turistai turėtų įvertinti galimas rizikas ir pažeistų teisių gynimo aspektus.

Svarbiausi aspektai, į kuriuos prieš įsigyjant kelionę reikėtų atkreipti dėmesį:

• Kelionių pardavimo agento patirtis ir patikimumas, kadangi, kaip minėta, dėl netinkamo ES įsteigto kelionių organizatoriaus paslaugų suteikimo žalos būtų reikalaujama iš agento;

• Susipažinti su ES kelionių organizatoriaus turizmo paslaugų teikimo sutarties sąlygomis, kurios privalo būti pateiktos lietuvių kalba;

• Pasidomėti ES kelionių organizatoriaus patikimumu, kadangi jam tapus nemokiam kelionę pardavęs Lietuvos kelionių pardavimo agentas netaptų atsakingas už turisto patirtą žalą;

• Visą Turizmo įstatyme nurodytą privalomą informaciją turistui turi suteikti Lietuvos kelionių pardavimo agentas;

• ES kelionių organizatoriui netinkamai suteikus turizmo paslaugas, iš kelionę pardavusio Lietuvos kelionių pardavimo agento galima reikalauti turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo.

Straipsnio autorius – advokatas Edmundas Rusinas