Mes naudojame slapukus ('cookies'). Naršydami jus sutinkate su slapukų naudojimu.

Sutinku su naudojimu Sužinoti daugiau
Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija

2024-12-01 11:50:54

Pavojingų cheminių medžiagų rasta 6 proc. tirtų kosmetikos gaminių

Kosmetika – Vikipedija

Europos chemijos agentūros koordinuojamo projekto metu 13 Europos ekonominės erdvės valstybių institucijų, tarp jų Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, patikrino beveik 4 500 kosmetikos gaminių. Pareigūnai nustatė, kad 285 patikrintose kosmetikos priemonėse buvo pavojingų cheminių medžiagų, kurias naudoti tokiuose gaminiuose yra draudžiama.   

Projekto metu buvo vertinamas pateikiamas kosmetikos gaminių ingredientų sąrašas, siekiant nustatyti, ar nėra uždraustų cheminių medžiagų: Perfluorononyl dimethicone, Cyclopentasiloxane (D5), Cyclotetrasiloxane (D4), Cyclomethicone, Perfluorooctylethyl triethoxysilane ir Perfluorononylethyl carboxydecyl PEG-10 dimethicone. Šias medžiagas naudoti kosmetikoje draudžia ES reglamentas dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų bei Stokholmo konvencija dėl patvariųjų organinių teršalų.

Minėtos cheminės medžiagos yra patvarūs ir toksiški organiniai teršalai, neigiamai veikiantys žmonių sveikatą ir aplinką. Pavyzdžiui, perfluorononildimetikonas (Perfluorononyl dimethicone)  lėtai skyla aplinkoje ir kaupiasi žmonių ir kitų rūšių organizme. Ši medžiaga yra ne tik patvari aplinkoje, bet ir toksiška reprodukciniams procesams bei, kaip įtariama, sukelia vėžį, daro neigiamą įtaką vaisingumui.

Uždraustų cheminių medžiagų daugiausia buvo rasta akių ir lūpų pieštukuose, plaukų kondicionieriuose bei plaukų kaukėse. Atsakingos institucijos ėmėsi veiksmų, kad tokie gaminiai būtų pašalinti iš rinkos. Tiekėjams buvo pateiktos rekomendacijos dėl reikalavimų laikymosi, o tam tikrais atvejais buvo tęsiami procesiniai veiksmai.

Pirkdami kosmetikos gaminius vartotojai gali patikrinti, ar nėra uždraustų medžiagų, įvertinę ant etiketės nurodytą sudėtį. Taip vartotojai gali apsaugoti save nuo pavojingų medžiagų, o pranešdami VVTAT apie rinkoje rastus gaminius su pavojingomis medžiagomis prisidėti prie bendros rinkos saugos užtikrinimo.

Visi nesaugūs ES rinkoje nustatyti produktai skelbiami Safety Gate portale – ES skubių pranešimų apie pavojingus ne maisto produktus sistemoje „Saugos vartai“.

Svarbu! Kosmetikos pardavėjai ir platintojai turi laiku atnaujinti internetinėse parduotuvėse platinamų kosmetikos gaminių ingredientų sąrašą pagal gamintojo pateiktą naujausią informaciją. Kitaip vartotojai gali būti suklaidinti, kad kosmetikos gaminyje yra draudžiamų cheminių medžiagų, nors gamintojas jų jau nebenaudoja.